Web Sayfası nedir ?

Web Sayfası nedir ?
  • Konu Hakkında ;

Web Sayfası nedir?

Web istemcisinin (Internet Explorer, Netscape, Mozilla, Opera, Lynx, .. gibi), bir web servisine bağlandıktan sonra tek seferde transfer ettiği kompozit tüm verilerden oluşan HTML sayfasıdır. Bu sayfadaki bilgiler kompozittir, çünkü hem grafik/resim bilgileri, hem normal text (metin), hem ses, hem başka merkezlere ve başka dokümanlara linkler olabilir. Web servisinin bağlandığımızda gelen ilk sayfası ise, “home page” (biraz garip kaçıyor ama bunu “ev sayfası” olarak Türkçeleştirmişler) olarak da adlandırılır. Home page’ler (dilimizde ev sayfası ya da giriş sayfası olarak tanımlanmaktadır) için dosya adı genellikle “index.html”, ya da “default.html” olmaktadır (uzantısı .htm de olabilir). Dosya uzantılarının HTML ya da HTM olması sizi şaşırtmasın, aslında teorik olarak aynılar. Genel kültür bilgisi olarak da bu farkın oluşumunu  şu  şekilde açıklayabiliriz. Internet’in doğuşu ve gelişimi hep X tabanlı işletim sistemlerinde (unix, linux gibi) olmuştur. Bildiğiniz gibi MSDOS’tan Windows 98′e kadar Microsoft 8+3′lük (dosya adı en fazla 8, uzantısı en fazla 3 karakter) dosya adları kullanmaktaydı. Unix işletim sistemi varolduğundan bu yana uzun dosya isimlerini desteklediğinden HTML diline ait dosya uzantıları “html” olarak verilmekteydi. Microsoft firması ise işletim sistemlerindeki 3 karakterlik dosya uzantı kullanma zorunluluğu nedeniyle “.htm” uzantısını kendine standart olarak kabul etti. Hikaye kısaca böyle. Yani her zamanki gibi “dünya standardı” değil

“Microsoft’un kendine göre standardı” :)

Gelelim web sayfalarının yapılarına. Web sayfaları, yapılarına göre statik ve dinamik web sayfaları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Statik web sayfaları sunucu tarafından dosyadan okunarak işlenmeden direk olarak istemciye gönderilir. Bildiğimiz htm ya da html uzantıya sahip sayfalar -özel durumlar hariç- statik sayfalardır. Peki nedir bu özel durumlar? Dosya uzantılarına göre dosyanın nasıl işleneceğine web sunucu tarafından karar verilmektedir. Eğer dinamik bir sayfa yapısı uzantısı sunucuda htm ya da html uzantı olarak tanımlanmışsa bizi yanıltabilir. Görüntüye aldanmamak gerekir. Bir başka deyişle, her sakallıya dede denmez :) Dinamik web sayfaları  ise sunucuda yorumlanarak çeşitli işlemlerden geçer ve ondan sonra istemciye gönderilir.  Örnek olarak  php, asp, aspx (asp.net/asp dot net), cgi (common gateway interface), cfm (cold fusion), pl (perl) gibi dosya uzantıları sayılabilir.

Statik web sayfalarında özel bir durum olarak bahsettiğimiz dosya uzantısının html olup sayfanın dinamik olması durumunun tersi dinamik sayfalarda pek görülmez. Yani dosya uzantısı dinamik gibi görünüp aslında sayfaların statik olması -her ne kadar mümkün olsa da- pek rastlanan bir durum değildir. Peki statik veya dinamik sayfalar kullanmaya nasıl karar vereceğiz? Aradaki temel fark şu. Statik sayfalar tarayıcıya işlenmeden (doğrudan) gönderildiği için dinamik sayfalara göre daha hızlı çalışır ve sunucuyu daha az yorarlar. Ancak statik sayfalarda sunucu taraflı if- then   (eğer-ise) yapısı veritabanı ilişkisi, sayfa içerisine sayfa gömme gibi özellikler olmadığı için bu istekleri sağlayabilen dinamik web sayfaları ortaya çıkmıştır. Nasıl bir yapı kullanmamız gerektiğine ihtiyacımıza göre karar vermek zorundayız. Gördüğünüz gibi mükemmel bir yapı yok. Birinin artısı diğerinin eksisi olduğu için tercih etmemiz gereken yapı, bizim ihtiyaçlarımıza en çok cevap verenidir. Bu derste önce HTML ile statik, daha sonra da ASP ile dinamik web sayfaları hazırlamayı öğreneceğiz. Şimdi basit web sayfası ve ilişki mantığına tekrar geri dönelim. Yandaki  şekilde, bir web sitesi ve içindeki hiyerarşik hiperlink mimarisi görülmektedir. Burada, hiperlinkli her bir doküman, yukarıda tanımını yaptığımız veri yapılarından herhangi birisi olabilmektedir.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , ,

Sen de Yorumla!