TCP/IP VE OSI REFERANS MODELİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

TCP/IP VE OSI REFERANS MODELİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
  • Konu Hakkında ;

TCP/IP modelinde de OSI modelinde olduğu gibi, veriler bir sonraki katmana geçerek ilerler. TCP/IP modelinde katmanlardaki protokoller birbirinden bağımsızdır. Bu yaklaşım, modeldeki seviyelerin birbirinden bağımsız olması sonucunu getirmiştir ve her seviye diğer katmanlardan bağımsız olarak işini yapar ve verileri bir sonraki katmana iletir.
TCP/IP modelindeki uygulama katmanının OSI Referans Modelindeki karşılığı uygulama, sunum ve oturum katmanlarıdır. TCP/IP modelinde İletim katmanına OSI modelinde İletim katmanı karşılık gelir. TCP/IP modelindeki Internet katmanının OSI modelinde karşılığı AĞ katmanıdır. TCP/IP Ağ Arabirim katmanına OSI modelinde veri link ve fiziksel katmanlar karşılık gelir. OSI referans modeli ile TCP/IP modeli arasındaki bu ilişkiyi şekil 3.2′de görebilirsiniz.
TCP/IP Modelinde uygulama ve iletim katmanları protokol katmanları ve Internet ile Ağ arabirim katmanları ise Ağ katmanı olarak anılır. OSI referans modelinde ise 5, 6 ve 7. katmanlar uygulama katmanları ve 1, 2, 3, 4. katmanlar Veri akış katmanları olarak bilinir.
OSI ve TCP/IP Modelleri Arasındaki Benzerlikler
Her iki model katmanlı yapıya sahiptir,
Her iki model de paket anahtarlama ve devre anahtarlama teknolojilerini kullanmaktadır
Her iki model de karşılaştırılabilir İletim ve Ağ katmanına sahiptir.
Ağ yöneticileri iki modeli de bilmelidir.
OSI ve TCP/IP Modelleri Arasındaki Farklılıklar
OSI modelinde Uygulama,sunum ve oturum katmanlarına karşılık TCP/IP modelinde sadece uygulama katmanı tanımlıdır.
OSI modelinde veri link ve fiziksel katmanlarına karşılık TCP/IP modelinde sadece Ağ arabirim katmanı tanımlıdır.
TCP/IP modeli daha az katmana sahip olduğu için daha anlaşılır bir modeldir
TCP/IP modelinde UDP kullanıldığı zaman iletim katmanında güvenirlik kontrolü yapılmaz. Buna karşılık OSI modelinde bu işlem daima gerçekleştirilir

Uygulamalara ve servislere erişim sağlayan bu katmanda, üst seviye protokoller tanımlanmıştır. Uygulama programları da kendilerini bu katmanda tanımlar ve alt katmanlarla bu katmanı kullanarak iletişime geçer. Örneğin bir e-mail gönderdiğimizde üst katmanda çalışan mail programı mesajı gönderdikten sonra alt katmanla iletişime geçer. Verilerin doğru bir şekilde paketlenip paketlenmediği de bu katmanda kontrol edilir.

Benzer yazılarEtiketler : , , , , , ,
Yorumlar(1 )
  1. murat 20 Haziran 2014

    çok güzel bir yazı dizisi teşekürler.


Sen de Yorumla!